1.4. Ostateczne wyjaśnienia – Zasady antropiczne i inne wszechświaty

Źródło: “Ostateczne wyjaśnienie wszechświata” – Michał Heller

1. Grawitacja czarnym koniem
Istnienie już pewien pomysł na zunifikowanie wszystkich oddziaływań, poza grawitacyjnym, występujących w przyrodzie, teraz czekamy na potwierdzenie doświadczalne.  Poszukiwanie kwantowej teorii grawitacji stają się coraz bardziej nerwowe.

2. M-teoria
Dotychczas wielość unifikujących modeli nie tyle jednoczy fizykę, ile raczej coraz bardziej ją dzieli na odrębne szkoły i tendencje. Ostatnimi czasy głośna jest M-Teoria. W M-teorii tzw. stanów podstawowych jest praktycznie nieskończenie wiele. Jeden stan podstawowy określa fizykę wszechświata. Stąd istnieje nieskończenie wiele wszechświatów z różnymi prawami fizyki.

3. Zasada antropiczna
Zaakceptowanie idei wielości wszechświatów jest łatwiejsze, bo od dawna się uważało, że zmiana któregoś z warunków powodowałaby na ogół drastyczne zmiany w ewolucji wszechświata.

4. Przyjazny wszechświat
Załóżmy, że istnieje nieskończenie wiele wszechświatów, w których realizują się wszystkie możliwe kombinacje warunków początkowych i innych parametrów charakteryzujących wszechświat. Duże prawdopodobieństwo istnieje, że jest jeden taki jak nasz.

5. Koniec naukowej drogi
Moda na wieloświat stała się faktem. Wydaje się niemożliwością jej udowodnienie. Jednak może warto znaleźć odpowiedź z drugiej strony, wejść na metafizyczne pole walki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: