Waga słonecznego blasku

„Fotony mają masę?
Nie wiedziałem nawet, że są katolikami”
Woody Allen

Energia waży. Słońce wysyłając promieniowanie staje się lżejsze, a komety uderzane fotonami warkocz ustawia od słońca.
Rozpędzenie ciała do prędkości światła jest niemożliwe, bo wymagałoby nieskończonej energii.
Definicja masy jest oparta na zdolności ciał do przeciwstawienia się przyśpieszeniu. Dochodzimy do wniosku, że skoro ciało coraz trudniej jest przyśpieszyć, gdy jego prędkość zbliża się do prędkości światła, to znaczy, że jego masa jest coraz większa. W istocie gdyby ciało materialne kiedykolwiek osiągnęło prędkość światła miałoby nieskończoną masę.

Co się dzieje z energią, którą inwestujemy w popychanie poruszającego się ciała z prędkością zbliżoną do prędkości światła? Prędkość nie może, zwiększa się masa. Ponieważ, energia musi się zmienić w energię. Stąd masa jest formą energii.

E=mc^{2}. Masa stanowi formę energii, energia coś waży.
Foton nie posiada masy spoczynkowej, posiada masę efektywną.

Króliki z kapelusza

W CERN-ie subatomowe cząstki są przyśpieszane do prędkości światła, następnie zderzane w wyniku czego tworzą się nowe cząstki z niczego.

Moc destrukcji milion razy potężniejsza od dynamitu

Ilość energii, która w trakcie spalania węgla zostaje przekształcona z energii masy w energię cieplną jest niezmierzalna.
Ponadto atomu waży mniej niż suma jego składowych. W trakcie tworzenia się atomu część energii jest oddawana w postaci ciepła. Jak dostaniemy jakimś przedmiotem też wydziela się jakaś energia, choćby dźwięku, stąd ucieka masa.

Słońce jest napędzane energią jądrową. Wodorki są łączone w hel ;]. Ot cała filozofia.

Skąd się bierze energia w przypadku uderzenia przedmiotem. Np. z grawitacji, gdyby była większa, więcej energii wydzieliłoby się. W przypadku atomów mamy do czynienia z oddziaływaniem silnym, które jest mnóstwo razy większe od grawitacji, dlatego wydziela się duuuża energia.

Podobnie jak Słońce działa bomba wodorowa.

Całkowita zamiana masy w energię

Masa jest najbardziej skoncentrowaną formą. Procesy jądrowe uwalniają zaledwie 1 procent energii ukrytej w masie.

W procesie połykania materii przez czarną dziurę energia jest uwalniana w postaci światła oraz ciepła. W szczególnym przypadku, gdy czarna dziura wiruje z maksymalną prędkością, uwalniana jest energia równoważna 43 procentom masy pochłanianej materii.

Kwazary mają pewną zagadkową cechę, zawierają obszar nie większy od naszego Układu Słonecznego, lecz emitują takie ilości energii jak 100 zwykłych galaktyk. Astronomowie uważają, że kwazary zawierają supermasywne czarne dziury.

Jednak nawet czarne dziury potrafią zamienić nie więcej niż połowę materii w inne formy. Czy istnieje proces, który może zamienić całą masę w energię? Tak.
Spotkanie materii z antymaterią. Naukowcy mają problem z produkcją antymaterii, ale zostało to przez nich zrobione. Ale byłoby to całkiem zacne źródło energii.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: