[Materiałoznawstwo] Cena i dostępność materiałów

Źródło: Materiały Inżynierskie cz. 1 Właściwości i zastosowania M.F. Ashby – rozdział 2

Ceny materiałów

W każdym przedsięwzięciu projektowym koszty odgrywają ważną rolę. Aktualne ceny są publikowane w czasopismach handlowych.
Krótkookresowe zmiany cen mają niewiele wspólnego z brakiem lub obfitością jakiegoś materiału. Wynikają one raczej z niewielkich, chwilowych wahań w różnicy między podażą a popytem, wykorzystywanych przez spekulacje rynkowe. Ważne są także czynniki polityczne.
Zmiany długookresowe są innego rodzaju. Odzwierciedlają one częsciowo rzeczywiste koszty wydobycia surowców, transportu i przetworzenia ich na materiały inżynierskie (koszt inwestycji, robocizny i energii). Inflacja i wzrost kosztów energii nieustanie podnosci cenę, podobny wpływ ma konieczność korzystania ze złóż rud coraz bardziej ubogich.
Planując przedsięwzięcia długoterminowe dobrze jest mieć rozeznanie, których surowców zapasy się wyczerpują, a któymi będziemy dysponować bez ograniczeń.

Struktura zużycia materiałów

W krajach rozwiniętych: konstrukcje budowlane pochłaniają stal, cement i drewno; stal i aluminium potrzebne są w konstrukcjach maszyn i urządzeń, z miedzi wytwarza się przewody elektryczne, a z polimerów różnego rodzaju akcesoria.

Występowanie materiałów na Ziemi

Niewiele materiałów inżynierskich syntetyzuje się z bubstancji pozyskiwanych z oceanów i atomsfery. Prawie wszystkie pochodzą ze skorupy ziemskiej. Miedzi, srebra, wolframu, cyny czy rtęci jest bardzo mało, traktuje się je jako materiały strategiczne i zamiast je wydobywać i sprzedawać robi się zapasy na później. Na pewno nie mamy co narzekać na brak tlenu, krzemu czy aluminium. Kolejnym jest żelazo. Zarówno żelazo jak i aluminium występują wszędzie, ale ich koncentracja jest znikoma, dlatego często wydobycie ich staje się nieopłacalne.

Wykładniczy wzrost i czas podwojenia zużycia

Według badań przyrost szybkości zużycia materiałów rośnie wykładniczo!

Dostępność zasobów

Przez dostępnie obecnie zasoby rozumie się znane pokłady, które można z zyskiem eksploatować przy zastosowaniu dzisiejszych technik i przy aktualnych kosztach wydobycia.
Zależą od:

 1. Zlokalizowania
 2. Wielkości bazy surowcowej
 3. Energii potrzebnej do jej wydobycia

Określenie jak długo całość zasobów będzie źródłem potrzebnych nam surowców do produkcji materiałów jest sprawą niezwykle istotną i oszacowania takie powinniśmy zawsze robić.

Ocenia się, że:

 • ropy naftowej i gazu ziemnego starczy nam na kilkanaście lat
 • srebro, cyna wolfram, cynk, ołów od 40 do 70 lat.

Przewidywania na przyszłość

 • Oszczędne projektowanie
 • Stosowanie zamienników
  kamień i drewno => stal i cement
  miedź => polietylen
  drewno i metale => polimery
  miedź => aluminium
 • Recykling

Wnioski

Problem wyczerpania się surowców do produkcji nie jest tak groźny jak wyczerpywanie się źródeł energii. Jednak konsekwencją przejęcia przez kraje Trzeciego Świata całkowitej energii i surowców oznacza, że w ciągu następnych lat ceny materiałów będą się gwałtownie zmieniac

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: